News
İŞKENCE ve NEFRET SÖYLEMİNE KARŞI AÇIKLAMA

İŞKENCE ve NEFRET SÖYLEMİNE KARŞI AÇIKLAMA

Ülkemizi ve Suriye’yi derinden etkileyen 6 Şubat 2023 tarihindeki Kahramanmaraş merkezli deprem ile birçok insan hayatını kaybetmiş, binlerce insan yaralanmış ve bir o kadar da evinden olmuştur. Söz konusu iller Suriyeli mültecilerin yoğunlukta yaşadığı bir bölge olup, onlar da depremden ağır şekilde etkilenmişlerdir. 

Böylesi büyük ve ağır bir yıkıma neden olan deprem bölgesinde, insanlar ciddi yardım talep etmektedir ve bilhassa sosyal medya hesapları üzerinden seslerini duyurmaya çalışmaktadırlar. Mevcut depremin milyonlarca insanı etkilediği gözetildiğinde, o bölgede yaşayan Suriyeli mültecileri de ciddi şekilde sarstığı herkesçe bilinen bir gerçektir. 

Son yıllarda bir takım siyasiler tarafından Suriyeli mülteciler başta olmak üzere sığınmacılara yönelik nefret söylemleri yayılmaktadır. Bu söylemler sonucunda daha önce mültecilere yönelik saldırılar meydana gelmiş ve halen devam etmektedir. Ülkede böylesi büyük bir afet yaşanmışken ve depremde sağ kurtulan insanlar açlık, barınma mücadelesi vermekte iken, Suriyeli mülteciler başta olmak üzere tüm sığınmacılar maalesef ayrımcı ve ırkçı bir dil ile birtakım söylemlerin hedefi haline getirilmektedir ve fiziki saldırılara varan eylemlere maruz kalmaktadır. 

Özellikle depremden bu yana gerek sosyal medyada gerek sahada başta siyasiler olmak üzere birçok gazeteci ve ünlü tarafından sığınmacılar, akıl almaz iddialar ile suçlanmaktadır. Bunun yanında kamu görevlileri ve bir takım kimliği belirsiz kişiler tarafından sığınmacılara yönelik nefret ve ayrımcılık suçu, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçu gibi suçlar işlenmektedir. AFAD çadırlarının Suriyelilere verilmediği, kendi çadırlarını kuran Suriyelilerin çadırkent bölgelerinden uzaklaştırıldığı, münferit olayların toplumsal olaylara dönüştüğü durumlarla karşılaşmaktayız. Başta işkence suçu olmak üzere birçok suç işlenmiştir. Uzun süreden beridir sistematik hale gelen ve insan onuruyla bağdaşmayan, mültecilerin bedensel ve ruhsal yönden acı çekmesine, aşağılanmasına yol açacak davranışlar bir an önce son bulmalıdır. 

Daha da geç olmadan bu yanlıştan dönülmeli, sınırlarda ve ülke içerisinde işkence durdurulmalı, işkence ve nefret suçlarını işleyenler hak ettikleri cezayı almalıdır. 

PELDA olarak, ülkemizi derinden etkileyen depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve kalanlara da sabırlar dileriz. Tarifi mümkün olmayan bu acının bir daha yaşanmamasını temenni ederiz. PELDA olarak, insan hakları ve onurunun korunması ve sığınmacı düşmanlığının önlenmesi için yetkililerin gerekli tedbirleri almasını ve yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyoruz. 

PELDA 

14.02.2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.